Aké prípravky proti vonkajším parazitom používate Vy?

Na trhu je mnoho rôznych prípravkov proti blchám a kliešťom, prípadne už aj v kombinácii proti vonkajším a vnútorným parazitom.

Prečo riešiť prevenciu proti vonkajším parazitom?

Vonkajšie parazity alebo ektoparazity zahŕňajú parazity ako blchy, kliešte, svrab a pod. Tieto parazity žijú buď z krvi alebo z kože a vyvolávajú rôzne dermatologické problémy alebo na začiatku podivné nešpecifické ochorenia ako napr. babezióza, borelióza, anaplazmóza, či erlichióza, ktoré prenášajú hlavne kliešte a môžu končiť až úhynom zvieratka.

Kedy s prípravkami začať?

Väčšina prípravkou je odporúčaná u šteniatok od 8. týždňa veku, v prípade dospelých psov odporúčame podávať preparáty celoročne. Vplyvom klimatického otepľovania a zvyšovania odolnosti kliešte už prežijú zimu bez problémov, preto sú tak nebezpečné. S kliešťami sa v ambulanciách stretávame už celoročne. Blchy sa vyskytujú celoročne bez ohľadu na zimu.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými prípravkami?

Tak ako sme už spomínali v dnešnej dobe máme prípravky kombinované proti vonkajším aj vnútorným parazitom alebo určené len na vonkajšie parazity alebo len vnútorné parazity.

Pipeta = spot on

Rovnako poznáme pipety = spot on prípravky, obsahujú tekutinu, ktorú je potrebné aplikovať na kožu psíkovi alebo mačičke. Sú asi najrozšírenejšími prípravkami medzi majiteľmi zvierat. Ideálne sa odporúča pred a po aplikácii zvieratko 2-3 dni nekúpať a aspoň 12 hodín po aplikácii nehladkať v danom mieste, čiže pri malých deťoch by ste mali byť opatrnejší.

Dĺžka ich účinku je pri väčšine druhov mesiac avšak máme na trhu aj pipety s trojmesačnou účinnosťou, ktoré sú častokrát obrovskou výhodou u mačiek.

! Nikdy neaplikujte mačke pipetu určenú pre psa – niektoré prípravky na báze permetrínu sú pre nich extrémne toxické a spôsobujú vážne neurologické problémy !

Žuvacie tablety

Stále častejšie sa dostávajú do popredia tablety aj vďaka ich pohodlnému podaniu. Sú zväčša ochutené a psíkovia si na nich pochutnajú rovnako ako na pamlske.

Dĺžka ich účinku sa pohybuje v závislosti od preparátu od 4 týždňov – 5 týždňov – 3 mesiace. Nástup účinku je zväčša do 12-tich hodín od prisatia kliešťa, kedy výrobcovia garantujú, že kliešť neprenesie žiadne ochorenie. Výhodou je, že kliešťa vysušia a sám odpadne.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Fotky-na-stranku-instagram-rozmer-2-1024x1024.jpg

Antiparazitárne obojky

Rovnako sú na trhu rôzne druhy obojkov avšak odporúčame zakúpenie kvalitnejších ideálne priamo u Vášho veterinára. Aby obojok fungoval efektívne mal by byť nasadený na koži, nie na srsti voľne ako klasické vodiace obojky.

Ich dĺžka účinku je v rozpätí od 4-8 mesiacov, avšak ich účinnosť sa znižuje častým kúpaním a častou manipuláciou, v závislosti od výrobku a výrobcu. Ideálne je si pred kúpou obojku preštudovať vopred, či Vám daný obojok bude vyhovovať.

Injekcia na celý rok pre psov

Novinka na trhu, ktorá nám umožňuje aplikovať ochrannú látku proti kliešťom pod kožu a drží celý rok. Psík dostane výrazne nižšiu dávku účinnej látky pod kožu a postupne sa uvoľňuje celý rok. Nástup účinku nie je okamžitý, trvá 3 – 4 dni.


Neexistuje však zatiaľ prípravok, ktorý pokryje úplne všetky naše požiadavky a preto je vhodné nákup preparátov zvážiť a prekonzultovať s veterinárnym lekárom.