Ako zvládnuť lepšie Silvester ?

Prežívajú Vaše zvieratká panický strach na Silvestra pri ohňostrojovom ošiali?

Je to úplne normálne správanie pre zvieratá, pretože ich mnohonásobne lepší sluch, ako je náš, ich núti k strachu, panike a úteku. Z tohto dôvodu je najlepšie zvieratká nenechávať bez dozoru, ideálne vonkajšie zvieratká zavrieť alebo zobrať do vnútra k sebe, aby vedeli, že Vy ste tam a nemusia sa ničoho báť. Mnohí z nich majú svoje obľúbené miesto, kde sa cítia bezpečne (pod stolom, pod posteľou, v peliešku, alebo musia byť v neustálom tesnom kontakte s majiteľom). Často sa na Silvestra zvieratká zatúlajú, prípadne stratia, v tej panike a strachu. Odporúčame preto v tento deň venčiť psíkov výhradne na vôdzkach aj tých najposlušnejších. Prípadne ak máte možnosť ísť na chatu, izolované miesto v lese, bez ohňostrojov a petárd, určite je na to vhodný čas.

Jedlo

Taktiež nesmieme zabudnúť na jedlo, treba dávať pozor, aby Váš maznáčik nemal voľný prístup k Vášmu občerstveniu, alkoholu, čokoláde, koláčom a pod. Aby ste nemuseli miesto oslavy skončiť na pohotovosti s hnačkami alebo zvracaním, taktiež pre lepšie účinkovanie liekov na silvestra je lepšie psíka nakŕmiť ráno alebo na obed, pretože podané množstvo krmiva môže znížiť ich účinok.

Lieky

Treba tiež myslieť dopredu aj na lieky, ak je Vaše zvieratko napr. kardiologický pacient, nenechávajte si zháňanie liekov na 31.12. o 15:00, pretože väčšina veterinárov má zatvorené a cez sviatky majú aj distribútori inventúry a voľno, ako my všetci ostatní.

Možnosti tlmenia stresu

V prípade liečiv na utlmenie/oťapenie zvieratka na Silvestra je potrebné kontaktovať svojho veterinára, pretože existuje mnoho ukľudňujúcich prípravkov, či už na bylinkovej báze, báze anestetík, prípadne feromónov. Taktiež odporúčame tieto preparáty zháňať predčasne, aby prípadne veterinár vedel doplniť zásoby aj pre ostatných. V prípade, že máte overený preparát, ktorý funguje u vášho miláčika, je dobré si to poznačiť do preukazu.

V prípade potreby pohotovostné kontakty pre Košice a Košice okolie:

Univerzitná veterinárna nemocnica – pohotovosť +421 905 579 559 https://www.uvlf.sk/kliniky-sluzby/pohotovost

Klinika Cassovet – 055 / 643 58 48 http://www.cassovet.sk/kontakty/