Ak máte naplánovanú dovolenku, treba myslieť aj na zvieratko a povinnosti na prechod cez hranice, každá krajina má svoje pravidlá a iný výskyt ochorení a právo pri nedodržaní pravidiel vziať zvieratko do karantény.
Čo zvieratko potrebuje?
Psíkovia, mačičky a fretky pri prechode cez hranice musia byť začipované, zavakcinované a potrebujú mať vystavený EU PET PASS. V tomto pase musí byť platná vakcinácia proti besnote (najneskôr 21 dní pred cestou, kvôli tvorbe protilátok, aby ste v danej krajine predišli riziku prenosu smrteľného ochorenia), odčervenie (tabletka proti vnútorným parazitom), tesne pred cestou potvrdenie od veterinárneho lekára, že je zvieratko klinicky zdravé a nejaví známky nejakého infekčného ochorenia, ktoré by ste do daného štátu zavliecť. V prípade, že je zvieratko choré a podstupuje terapiu na nejaké ochorenia odporúčame cestovanie zvážiť.
Mám pas alebo preukaz?
Často sa nám stáva, že zvieratko má pas, ale majitelia chodia na očkovania s preukazom, v tomto prípade platná vakcinácia nie je zapísaná v správnom preukaze a pri potrebe cestovania bude musieť byť zvieratko znovu vakcinované.
Čo ak sa moje zvieratko stratí na dovolenke?
Je potrebné ísť s PET PASSom na najbližsiu veterinárnu ambulanciu/kliniku a poprosiť veterinára aby vám zaregistroval čip do ich centrálneho registra (každá krajina má svoj register), aby v prípade nálezu vedeli koho kontaktovať.
Hrozí nejaký prenos parazitárnych ochorení?
Vhodné je chrániť psíka proti vonkajším parazitom prípravkami aj s repelentným účinkom, aj tabletkovou formou, je to veľmi dôležité v prevencii pred komármi a ochoreniami, ktoré prenášajú a u nás sa vyskytujú ratitne. Častejše ide o krajiny s teplejším podnebím ako Chorvátsko, Taliansko, Grécko, a pod. Tak isto je dôležité chrániť zvieratká pred vnútornými parazitmi, prípadne po príchode z dovolenky aplikovať preventívne prípravky aj proti srdcovým a pľúcnym červom. Prípadne aplikovať injekciu, ktorá chráni 10 mesiacov pred srdcovými červami.
Naše odporúčania
Na dovolenke nepodávajte z núdze iné granulky/ krmivo na aké je zvieratko zvyknuté, môže to spôsobiť hnačky alebo zvracanie.
Odporúčame pravidelné prestávky pri cestovaní autom, nezabúdajte na zmiernenie stresu (lieky ako na Silvestra), či sa jedná o cestovanie autom, vlakom alebo lietadlom.
Ideálne je mať so sebou základnú lekárničku aj pre psíka (na mieru Vám ich u nás vieme vyhotoviť). Zväčša by mali obsahovať tabletky/prášky na zastavenie hnačky, lieky potrebné pri zvracaní, rehydratačné roztoky, neštipľavá dezinfekcia (dezinfekcia, ktorá neobsahuje alkohol ani peroxid), niečo na uzatvorenie rany, prípadne niečo pri požití otravy a pod.
Ak psík bude plávať vo vode dlho, odporúčame plávacie vesty, pretože aj psík môže dostať kŕč.
Chráňte svoje zvieratko pred priamym slnečným žiarením, nevystavujte ho vysokým teplotám, alebo príliš vysokému rozdielu teplôt (vonkajšia teplota – teplota mora) a v žiadnom prípade ho nenechávajte v aute. Pozor na horúci asfalt/ piesok, tak odporúčam pribaliť aj krém na labky alebo papučky.