Cestovanie do zahraničia so zvieratkom

Ak máte naplánovanú dovolenku, treba myslieť aj na zvieratko a povinnosti na prechod cez hranice.

Potrebuje zvieratko pas?

Psíkovia, mačičky a fretky pri prechode cez hranice musia byť začipované, zavakcinované a potrebujú mať vystavený EU PET PASS. V tomto pase musí byť platná vakcinácia proti besnote (najneskôr 21 dní pred cestou), odčervenie (tabletka proti vnútorným parazitom), tesne pred cestou pečiatka od veterinárneho lekára, že je zvieratko klinicky zdravé a nejaví známky nejakého infekčného ochorenia, v prípade, že je zvieratko choré a podstupuje terapiu na nejaké ochorenia odporúčame cestovanie zvážiť.

Mám pas alebo preukaz?

Často sa nám stáva, že zvieratko má pas, ale majitelia chodia na očkovania s preukazom, v tomto prípade platná vakcinácia nie je zapísaná v správnom preukaze a pri potrebe cestovania bude musieť byť zvieratko znovu vakcinované.

Vhodné je chrániť psíka proti vonkajším aj vnútorným parazitom, prípadne po príchode z dovolenky aplikovať preventívne prípravky aj proti srdcovým a pľúcnym červom.

Naše odporúčania

Na dovolenke nepodávajte z núdze iné granulky/ krmivo na aké je zvieratko zvyknuté, môže to spôsobiť hnačky alebo zvracanie.

Odporúčame pravidelné prestávky pri cestovaní autom, nezabúdajte na zmiernenie stresu (lieky ako na Silvestra), či sa jedná o cestovanie autom, vlakom alebo lietadlom.

Ideálne je mať so sebou základnú lekárničku aj pre psíka (na mieru Vám ich u nás vieme vyhotoviť). Zväčša by mali obsahovať tabletky/prášky na zastavenie hnačky, lieky potrebné pri zvracaní, rehydratačné roztoky, neštipľavá dezinfekcia (dezinfekcia, ktorá neobsahuje alkohol ani peroxid), niečo na uzatvorenie rany, prípadne niečo pri požití otravy a pod.

Ak psík bude plávať vo vode dlho, odporúčame plávacie vesty, pretože aj psík môže dostať kŕč.

Chráňte svoje zvieratko pred priamym slnečným žiarením, nevystavujte ho vysokým teplotám, alebo príliš vysokému rozdielu teplôt (vonkajšia teplota – teplota mora) a v žiadnom prípade ho nenechávajte v aute.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *