Telazióza (Thelaziosis, Eyeworm disease)

Ešte pred pár rokmi, počas štúdia na univerzite, nás učili, že tento parazit sa vyskytuje výhradne v tropických oblastiach. Vplyvom klimatického otepľovania a zmeny klímy už tento parazit, Thelazia callipaeda, nie je rarita. U nás na Pereši sa s týmto ochorením stretávame pomerne často.

Tieto parazity môžu byť detekované u psov, mačiek, voľne žijúcich zvierat, hlodavcov ale aj u ľudí. Nachádzajú sa v spojivkom vaku, slzných žľazách a slzných kanálikoch. K nakazeniu dochádza ak si muška (z rodu Drosophilidae) sadne do blízkosti oka zvieratka, larvy tohto parazita ich opustia a vniknú do spojivkového vaku, tie dospievajú približne za mesiac, kde samičky Thelázií produkujú vajíčka s plne vyvinutými larvami, ktoré sa nachádzajú hlavne slzách, kde majú opäť príležitosť mušky ich preniesť na iného hostiteľa (zdravého psíka).

Čo si všímať?

Zväčša sa toto ochorenie prejavuje výtokom z očí, prípadne z jedného oka. Niekedy po aplikácií antibiotických kvapiek sa tieto príznaky stratia a vyzerá to akoby bol problém vyriešený, zatiaľ sa ale tieto parazity množia a klinické príznaky sa často vrátia v silnejších prejavoch. Niekedy môže byť zvieratko citlivé na svetlo, môžu ho svrbieť oči, či dôjde až k opuchu okolia očí.

Ako na to prídeme, že náš psík má parazitov v oku?

V tomto prípade je potrebná návšteva veterinára a odborné vyšetrenie očí. Aplikujeme do očí lokálne anestetiká a potrebujeme pozrieť pod tretie viečko, kde sa najčastejšie tieto parazity schovávajú. V niektorých prípadoch parazity môžete zazrieť aj voľným okom ak sa pohybujú po rohovke.

Terapia

Je potrebné odstrániť dospelých parazitov, niekedy si to vyžaduje sedáciu zvieratka, avšak väčšina to celkom dobre znáša. Aplikácia pipiet na báze moxidektinu alebo milbemycínu v mesačných intervaloch. Tu je však potrebné brať do úvahy MDR mutácie u niektorých plemien psov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *