Návod ako vybrať kliešťa

Pokiaľ je kliešť prisatý krátku dobu, do 12 hod., nestihne preniesť ochorenie, pokiaľ si nie ste istý ako dlho je kliešť prisatý na zvieratku, je lepšie ho vybrať čím skôr. Vo videu nájdete spôsob ako najjednoduchšie vybrať kliešťa aj nami odporúčaným háčikom.

Kliešťa odporúčame vybrať, čo najskôr, v prípade, že máte problém alebo sa ho bojíte vybrať je určite na mieste návšteva veterinára. Tento stav však nie je akútny na POHOTOVOSŤ.

Ak sa Vám náhodou nepodarilo vybrať celého kliešťa a hlavička ostala vo vnútri, netreba panikáriť, hlavička sama vyhnisá, ale ideálne je ju vybrať za pomoci veterinárneho lekára aby ste sa vyhli bolestivosti, opuchu daného miesta, prípadne potreby použitia antibiotík.

Existuje mnoho spôsobov ako kliešťa vybrať a najčastejšie zaužívané je potieranie kliešťa a danej lokality olejom, tukom a pod., to ale NEODPORÚČAME, síce kliešťa zabijeme a časom vypadne, ale vypustí všetky sliny aj s prípadnými infekciami do organizmu Vášho maznáčika.

Ďalším spôsobom je použitie zmrazovacieho spreja, ktorý kliešťa zamrazí a následne ho pohodlnejšie vyberiete.

Najideálnejšie je kliešťom predchádzať a vybrať si správny prípravok ako prevenciu. Viac sa dočítate tu: https://www.sivet.sk/ake-pripravky-proti-vonkajsim-parazitom-pouzivate-vy/